Walory odżywcze serów owczych
- Szczegóły
Pomimo tego, że największą popularnością cieszą się sery wytwarzane z mleka krowiego, coraz więcej osób zaczyna doceniać walory odżywcze i smakowe płynące z serów owczych. Do najbardziej rozpowszechnionych odmian zalicza się przede wszystkim ser Manchego, feta, pecorino romano, requefort, a także polski oscypek, bundz, czy też bryndza – wszystkie te rodzaje są nieocenionym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu, w którym wyjaśniamy, jakie walory odżywcze płyną z serów owczych.
Dlaczego warto sięgać po sery owcze?
Produkty wytwarzane z mleka owczego są źródłem białka pochodzenia zwierzęcego – warto pamiętać, że jest on istotnym elementem diety człowieka. Co ciekawe, tłuszcze zawarte w serach owczych to tzw. wielonasycone (zdrowe) kwasy tłuszczowe, które są szczególnie polecane przez lekarzy oraz dietetyków, zachęcających do tego, by produkty zawierające owe kwasy, jak najczęściej włączać do swojego menu. Sery wytwarzane z mleka owiec są bogate w witaminy A, B, C oraz E, a także liczne związki mineralne, do których zalicza się m.in. fosfor oraz wapń – składniki budulcowe kości oraz zębów. Nabiał owczy dostarcza organizmowi magnez wpływający na poziom insuliny. Pozytywnie oddziałuje również na pracę układu nerwowego i naczyniowego. Sprawdzi się również jako element diety osób uczulonych na mleko krowie.
Sery owcze w kuchni – jak je wykorzystać?
Nabiał pochodzenia owczego świetnie sprawdzi się w roli zamiennika serów wytwarzanych z mleka krowiego. Może być zastosowany jako dodatek do zup i kremów, sałatek lub zapiekanek, a także jako przekąska serwowana podczas przyjęć. W towarzystwie krakersów i jabłek skradnie nie jedno serce! Szczególnie kuszące wydaje się również zastosowanie sera owczego jako głównego składniku tarty przygotowywanej w wariancie wytrawnym. Wybornie sprawdzi się on w połączeniu ze szpinakiem oraz daktylami. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że jego wyjątkowy smak nada charakteru każdej potrawie.