Czym się różni kiełbasa hiszpańska od polskiej?
- Szczegóły
Kiełbasa jest wykorzystywana w wielu potrawach kuchni polskiej. Należą do nich np.: bigos, żurek, rolada śląska, grochówka, fasolka po bretońsku. Wielu ludzi z pewnością boryka się z problemem monotonności w swoim jadłospisie. Dlatego warto zasięgnąć bardziej egzotycznych dań i przysmaków prosto z Półwyspu Iberyjskiego? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy podstawowe różnice pomiędzy kiełbasą polską a hiszpańską. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje i charakterystyka hiszpańskich kiełbas
Główną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, szukając różnić pomiędzy kiełbasą polską a kiełbasą hiszpańską, jest ilość dostępnych rodzajów tego wyrobu. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt różnych rodzajów i odmian kiełbasy. W Hiszpanii natomiast wygląda to nieco inaczej – tam uwagę skupia się głównie na jakości wyrobów i pielęgnacji tradycji, aniżeli na liczbie dostępnych odmian.
Chorizo to najpopularniejsza na świecie tradycyjna kiełbasa pochodzenia hiszpańskiego. Produkuje się ją z mielonego mięsa wieprzowego oraz mieszanki słodkiej papryki pimentón i czosnku. Cechuje się bardziej zdecydowanym i głębokim smakiem, jest dostępna zarówno w wersji łagodnej, jak i pikantnej. Obecnie produkuje się bardzo dużo wariantów tej przekąski, głównie różniących się od siebie dodatkami w postaci ziół takich jak np.: rozmaryn lub tymianek. Bardzo ciekawym wykorzystaniem tego produktu jest zastąpienie nią tradycyjnej polskiej kiełbasy w bigosie. Papryka idealnie będzie się wpasowywać w nuty smakowe potrawy i nada jej niepowtarzalnego charakteru. Kiełbasa salchichon bardzo często nazywana jest hiszpańskim salami. Produkowane z mięsa świń hodowanych na terenach dehesa. Są to tereny, które w okresie od października do stycznia obfitują w trawy, zioła i owoce dębu, czyli żołędzie. To właśnie dieta zwierząt składająca się z tych składników powoduje, że pozyskiwane mięso jest zdrowsze, a ponadto ma niepowtarzalny smak. Przepis produkcji tego rarytasu jest ściśle strzeżony i przekazywany z pokolenia na pokolenie, jednak do standardowych elementów procesu zaliczyć można użycie mieszanki przypraw w postaci soli, pieprzu i gałki muszkatołowej, oraz skomplikowany proces dojrzewania, który trwa nawet sześć miesięcy.
Najważniejsze różnice między polską i hiszpańską kiełbasą
Poza wyżej wymienioną różnicą w liczbie rodzajów wytwarzanych kiełbas, kuchnia hiszpańska traktuje produkcję kiełbasy niczym sztukę. Wybrane mięso musi być najwyższej jakości, a proces dojrzewania wyrobów trwa kilka miesięcy. Przekłada się to bezpośrednio na fakt, iż kiełbasy hiszpańskie są zdrowsze od polskich. Kolejną różnicą stanowią wykorzystywane przyprawy, w przysmakach iberyjskich dominuje papryka, natomiast w Polsce są to pieprz czarny, gorczyca, majeranek, ziele angielskie, czy też kolendra.